9.5.2018
Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem, jak pomoci blízkému členu rodiny, jež je zřejmě závislý na pervitinu.
Už na podzim roku 2016 se u něj objevily příznaky toxické psychózy, nyní zhruba před půl rokem (někdy v polovině listopadu) nastala recidiva.
Zničehonic ukončil vztah, který byl funkční, přestal komunikovat s blízkými.
Veškeré příznaky naplňuje, trpí bludy - například tvrdí, že o něm píší v nějakém časopise, že si o něm povídá celé město, dokonce v jakési "světlé" chvilce volal členu rodiny, a ptal se ho, jestli neví, co se mu děje s hlavou, že na něj lidé mluví a on jim nerozumí.
V roce 2016, když se odehrávalo něco podobného, zničehonic odjel v atace toxické psychózy na druhý konec republiky, aniž by komukoliv něco řekl a předcházely tomu nepříjemné události. Bylo po něm vyhlášeno celostátní pátrání, následovala hospitalizace na psychiatrii, v krvi mu už tehdy našli stopové množství pervitinu.
Nyní po půl roce začala situace gradovat - minulý týden přijel k rodině, zničehonic po cca hodině začal říkat, že neví kdo je, a že musí jít pryč. (Cca 120 km zpátky) Jelikož nám jeho psychiatr, ke kterému dochází ambulantně, poradil v takové situaci neprodleně kontaktovat záchranou službu, udělala jsem to, když jsem ho našla. Ti ho následně po hodině pustili, protože s hospitalizací nesouhlasil a podle zdravotníka záchranné služby i psychiatra, který na místo dojel, byl "v pořádku". Tedy odjel.
Dnes během dne psal členům rodiny zmatené e-maily, nakonec psal, že přijede. Zřejmě si není ani vědom pátečních událostí. Ohlásil příjezd na 18 h, nicméně vůbec nedorazil. Telefony nebral, nebo hovor zavěsil. Tak se projevuje vždy v takových stavech. Nekomunikuje, nezavolá.
Zaměstnání nemá, za půl roku utratil hodně peněz, teď je zřejmě zase bez nich.
Podle všeho se tedy dnes po cestě někde "zasekl". Členům rodiny napsal před půlnocí zprávu, že je v pořádku.
Prosím o radu, jak mohu tomuto člověku pomoci, aby byl hospitalizován? To vážně musíme čekat, až se "něco stane"?
Na jakou organizaci se mohu obrátit?
Předem děkuji.
Odpovídá MUDr. Marián Koranda
9.5.2018
Dobrý den, Kristýno, nevím, kolik je Vašemu příbuznému let, ale podle popisovaných příznaků bych se spíše obával rozvoje schizofrenního onemocnění než "pouhé" toxické psychózy...
Ať je původ obtíží jakýkoli, tak to nic nemění na skutečnosti, že k hospitalizaci musí buď dát pacient souhlas, nebo se jedná o vynucenou hospitalizaci, kterou musí do 24 h posvětit místně příslušný soud. Ani v případě drog se situace neliší, protože nikdo mu nemůže bránit, aby je užíval, je to jeho zodpovědnost vůči svému životu.
To je samozřejmě nepříjemná komplikace vždy, pokud pacient nemá na svůj problém žádný náhled. Pak se de facto čeká na takové zhoršení stavu a jeho chování a jednání, které již hospitalizaci umožní.
Opravdu tedy lze naprosto souhlasit s tím, co uvedl jeho psychiatr - jakmile začne být psychotický či agresívní (vůči sobě či okolí), pak je potřeba volat RZS. Jiná možnost - kromě toho, že jej rodina a jeho lékař budou přesvědčovat o nutnosti léčby při hospitalizaci - neexistuje.
Moc držím palce, aby se situace brzy vyřešila!
MUDr. M. Koranda