Abstinenčním syndromem mohou trpět už novorozenci
Těhotenství může být jedním z důvodů, proč se závislé ženy rozhodnou začít se svým problémem bojovat. Někdy je však touha po droze natolik silná, že předčí strach o zdraví dítěte. Počet novorozenců, u nichž se záhy po porodu rozvinou abstinenční příznaky, v posledních letech vzrůstá.
Drogy dítěti škodí i po porodu
Drogy, alkohol i léky s návykovým potenciálem, které během těhotenství žena užívá, ovlivňují také vyvíjející se plod. Přímé působení drogy může být příčinou potratu, nejrůznějších vrozených vad, nízké porodní hmotnosti nebo předčasného porodu. Další zdravotní komplikace pak mohou souviset s abstinenčními příznaky. Ty se u dítěte, které se již v děloze stalo na droze fyzicky závislé, rozvíjí brzy po porodu.
Nehlídané těhotenství a riziko infekce
Další riziko pro dítě představuje skutečnost, že závislá žena často zanedbává pravidelné kontroly u gynekologa, a možné zdravotní komplikace provázející těhotenství tak mohou zůstat neodhaleny a neléčeny. V neposlední řadě může dítě onemocnět některým z infekčních onemocnění, jako jsou hepatitida, nákaza virem HIV či sexuálně přenosné choroby, které se u závislých jedinců nezřídka vyskytují.
Pozor na některé léky
Různě silný abstinenční syndrom se může rozvinout také u novorozenců, jejichž matky během těhotenství užívaly určité typy léků proti bolesti, zejména opioidy. Související příznaky se objeví během prvních dvou týdnů života a odeznívají i několik týdnů. Mohou zahrnovat:
- zvracení a průjem,
- neutišitelný pláč,
- třes a křeče,
- horečku.
Zatímco některým z takto postižených novorozenců postačí k léčbě klidné prostředí, častěji je nutné podávání protikřečových a jiných léků, kterými lze abstinenční příznaky tlumit.
Jakékoliv rizikové chování ženy v těhotenství představuje nebezpečí také pro dítě. Užívání drog v tomto období může dítěti přivodit nejen akutní zdravotní komplikace, ale také následky, se kterými bude bojovat po celý svůj život.
(veri)
Zdroje:
http://www.webmd.com
www.pediatriepropraxi.cz