Berete silné léky proti bolesti? Pozor na možná rizika!
Užívání silných léků proti bolesti, takzvaných opioidů, s sebou nese určitá rizika. Vedle nebezpečí vzniku závislosti jsou to také další možné nežádoucí účinky, které se s tímto typem léků pojí.
1. Dechová deprese
Nejobávanější komplikací podávání opioidů je vedle poruchy vědomí bezesporu útlum dýchání. K výraznému zpomalení na několik dechů za minutu (takzvané dechové depresi), případně úplné zástavě dochází nejčastěji v případě užití vyšších dávek léku. Příčinou je skutečnost, že opioidy v mozku ovlivňují správné fungování dechového centra.
2. Ospalost a obluzení
Velmi častým nežádoucím účinkem užívání opioidů je celkový útlum. Dotyčný pociťuje jakousi zpomalenost, ospalost, obluzení, a to obvykle při nasazování léku nebo zvyšování jeho dávky.
3. Dlouhodobá zácpa
Nepříjemnou komplikací provázející braní silných léků proti bolesti je úporná zácpa, která po čase velmi špatně reaguje na podávání projímadel. V průběhu léčby bohužel nedochází k jejímu zmírnění.
4. Nevolnost a zvracení
Zhruba čtvrtina všech jedinců užívajících opioidy pociťuje během léčby určitý stupeň nevolnosti, a někteří dokonce zvrací. Na rozdíl od zácpy jde ale o nežádoucí účinek, který po nějaké době (obvykle v průběhu několika týdnů od zahájení léčby) vymizí.
5. Erektilní dysfunkce
Změny v hladinách pohlavních hormonů, které jsou s užíváním opioidů spojeny, mohou být rovněž příčinou potíží v sexuální oblasti. Vedle problémů s erekcí u mužů se u jedinců obou pohlaví objevují také potíže s dosažením orgasmu.
Pokud vám lékař předepíše léky na bázi opioidů, měli byste se zajímat o nežádoucí účinky, které mohou být s léčbou spojeny. Zvlášť důležité je vědět o těch, které se objevují často a po nějaké době vymizí a které jsou naopak závažné a představují důvod k přerušení terapie.
(veri)
Zdroj:
www.health.com