Gambling aneb Když se ze hry stane nemoc
Také vás láká představa rychle a snadno vydělaných peněz, a to docela zábavnou cestou? Přitahují vás výherní automaty, rulety nebo lístky do loterie? Zadržte! Pokud hazardu propadnete, můžete skončit za branou psychiatrické léčebny.
Na začátku může být touha zkusit něco nového, vzrušujícího, zažít příliv adrenalinu z riskování. Šťastná výhra většího obnosu peněz pak nezřídka odstartuje bludný kruh nutkavého sázení a následných větších a větších proher. Na konci pak bývají obrovské finanční dluhy, ztráta důvěry přátel i rodinných příslušníků a nemalé psychické obtíže. Zastavit kolotoč gamblingu stojí hodně sil a často se to neobejde bez pomoci odborníků.
Podobnost se závislostí na alkoholu
Gambling neboli patologické hráčství se řadí mezi duševní onemocnění, podobě jako závislost na alkoholu nebo drogách. S alkoholismem má gambling společných hned několik rysů.
Alkoholik postupně navyšuje potřebnou dávku alkoholu a také patologický hráč zvyšuje sázky, aby dosáhl pocitu uspokojení a naděje na navrácení prohraných peněz. Podobnost lze najít i v okamžiku, kdy je gamblerovi zamezeno v přístupu k sázení. Obdobně jako alkoholik, kterého navíc sužují tělesné potíže, pociťuje i gambler nepříjemné psychické odvykací příznaky, jako je napětí a úzkost.
Léčba má více podob
Léčba gamblingu patří do rukou zkušeného psychiatra a psychoterapeuta. Uplatňují se v ní různé metody a obvykle i jejich kombinace. Využít lze:
- individuální nebo skupinovou psychoterapii vedenou odborníkem,
- svépomocné skupiny typu anonymní hráči,
- léky zvyšující toleranci stresu a zmírňující úzkost a depresivní stavy,
- nejintenzivnější formu léčby – několikatýdenní pobyt v psychiatrickém zařízení.
Pokud i vy nebo vaši blízcí bloudíte v labyrintu sázek a hazardních her, věřte, že ještě není vše ztraceno. Obraťte se na odborníky a najděte ze svých problémů cestu ven.
(veri)
Zdroj: www.psychguides.com/guides/compulsive-gambling-symptoms-causes-and-effects/