Hodláte skoncovat s drogami? Máte několik možností!

V České republice jsou pro léčbu drogově závislých dostupné všechny hlavní možnosti používané v zahraničí. Před zahájením procesu je užitečné se v nabídce orientovat a následně vše podrobně zkonzultovat s odborníkem.

Hodláte skoncovat s drogami? Máte několik možností!

Prvním krokem k životu bez drog často bývá pobyt na detoxifikační jednotce. Další důležité rozhodnutí se týká toho, jak bude vypadat další forma léčby. Existují následující možnosti.

1. Ambulantní léčba

Hodí se pro pacienty s lehčím stupněm závislosti. Konkrétně pro ty, kteří mají kromě tohoto problému minimum dalších psychických a tělesných komplikací. Potřebná je dobrá motivace a odhodlání se závislostí skoncovat. Důležité je také podporující rodinné zázemí. Ambulantní terapii může předcházet ústavní detoxifikace. Z terapeutických metod se v ambulantní léčbě uplatňují především dvě: individuální terapie v rozsahu 1–5× týdně a skupinová terapie, která bývá obvykle 1× týdně. Své místo má i použití léků a v případě závislosti na opioidech též substituční terapie.

2. Docházení do denního stacionáře

Jde vlastně o intenzivní ambulantní léčbu, která má obvykle rozsah nad 20 hodin týdně. Program denního stacionáře může probíhat různě. Buď pouze v odpoledních až večerních hodinách (např. 4 hodiny denně) – hlavní výhodou této možnosti je, že není nutné přerušit práci či studium. Častější jsou ale stacionáře celodenní, v nichž běží strukturovaný program 8 hodin denně každý pracovní den po dobu zhruba 3–4 měsíců. Setkává se zde obvykle 10–15 klientů. Základem léčby je práce v terapeutické skupině, doplněná individuální terapií, rehabilitačními a volnočasovými aktivitami.

3. Krátko- až střednědobá ústavní terapie

Krátkodobá (4–9 týdnů) a střednědobá (3–6 měsíců) ústavní léčba probíhá na specializovaných lůžkových psychiatrických odděleních. Základem je pobyt v prostředí terapeutické skupiny. Program bývá strukturovaný a zahrnuje skupinovou i individuální terapii, volnočasové aktivity a edukaci. Nedílnou součástí procesu je práce s rodinou.

4. Pobyt v terapeutické komunitě

Takováto klasická uskupení fungují mimo zdravotnická zařízení, většinou i mimo město. Obvyklá kapacita je 15–20 klientů. Ti společně s terapeuty žijí v prostředí komunity většinou po dobu jednoho roku. Důležitou součástí léčby je rozdělení a plnění povinností nutných pro chod sdružení – klienti se střídají ve vaření, úklidu, pracích na zahradě apod. Terapeutická komunita je vhodná i pro pacienty s dlouhou a těžkou drogovou kariérou.

Možná a vhodná je samozřejmě i kombinace výše uvedených možností. Příkladem může být zahájení léčby pobytem na detoxifikační jednotce, následně krátkodobá ústavní léčba a na ni navazující terapie ambulantní, zaměřená především psychoterapeuticky. Možností a přístupů v řešení drogových závislostí je celá řada. Prvním krokem je ale vždy připustit si problém a říci si o pomoc.

(zzka)

Zdroj:
 Kamil Kalina: Léčba drogově závislých.

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 2
Sdílení a tisk

Čtěte také