I během odvykací terapie lze žít plnohodnotně
Nejčastějším důvodem klientů k podání žádosti o substituční léčbu je neúnosná finanční nebo sociální situace (problémy v rodině, s bydlením apod.).
Nejčastějším důvodem klientů k podání žádosti o substituční léčbu je neúnosná finanční nebo sociální situace (problémy v rodině, s bydlením apod.). Jinak řečeno tito lidé chtějí zlepšit kvalitu svého života. Je prokázáno, že v rámci substituce lze žít důstojný a plnohodnotný život. Ten je o mnoho kvalitnější, neboť při něm nehrozí známá rizika z užívání drog. Není cena za takovou léčbu příliš vysoká a naopak nesnižuje kvalitu života?
Omezení subjektivně vnímaná klienty jako snížení kvality života
Po zapsání klienta do substituční léčby v tzv. nízkoprahovém středisku může mít toto středisko určitá pravidla, která můžou někomu připadat jako omezování, i když byla stanovena k jeho prospěchu:
- zákaz kouření, aplikace drog či manipulace s nimi,
- užívání substituční látky ve stanovenou výdejní dobu a pod dohledem sestry,
- v centru např. nelze přespávat,
- zákaz jakéhokoliv násilí, intoxikace drogami, léky nebo alkoholem.
Ambulantní detoxikace je dvousečná!
U indikovaných klientů je možné po vzájemné dohodě provést detoxikaci i ambulantně. Toto řešení se zdá na první pohled jako zvýšení kvality života klienta. Je však třeba upozornit, že tato forma detoxikace má vysoké riziko recidivy, neboť je dokázáno, že pacienti po skončení ambulantní léčby znovu začnou drogy užívat!
Nežádoucí účinky jsou vzácné, ale existují
Dalším kamenem úrazu ve vnímání kvality života klientem bývají nežádoucí účinky léčby. Jejich výskyt je ale relativně nízký a riziko vzniku zdaleka nepřesahuje benefit vyplývající z léčby:
- závratě, nevolnost až zvracení, zácpa, pocit horka a zvýšené pocení, zarudnutí a svědění, pocit ospalosti nebo celkový útlum,
- při známkách předávkování (výrazná ospalost a útlum, porucha vědomí až bezvědomí s útlumem dýchání) je potřeba urychleně jednat, např. i podat antidotum (naloxon).
Časově neomezená substituční léčba
Doba substituční léčby je u každého pacienta jiná a stanovuje se podle pravidel konkrétního zařízení, ve kterém probíhá. Zvláště u uživatelů drog s velmi dlouhou dobou užívání, kdy se nepředpokládá změna životního stylu a motivace k abstinenci, může být časově neomezená! U těchto klientů poté dochází rovněž k subjektivnímu snížení kvality života neustálým dohledem a kontrolami ze strany zdravotnického personálu.
(ercp)
Zdroje:
www.dropin.cz
www.fnspo.cz
www.drogy-info.cz
www.drogovaporadna.cz