Léčíte se s úzkostí? Pak pozor na benzodiazepiny!
Nepříjemný pocit napětí a sevření doprovázený pocením, nevolností, nedostatkem dechu a bušením srdce. Většina z nás toto již někdy v životě pocítila, někteří lidé prožívají úzkost dokonce dennodenně. Rychlou úlevu nabízejí takzvané benzodiazepiny. Jde ale o léky bezpečné?
Benzodiazepiny bývají nejčastěji předepisovány lékaři různých odborností pro rychlé řešení stavu úzkosti či poruchy spánku. Ne všichni uživatelé jsou ale důkladně informováni o skutečnosti, že se jedná o léky s vysokým rizikem vzniku závislosti. Jejich užívání je „bezpečné“ po dobu 2 až 6 týdnů. Pokud však dotyčný polyká benzodiazepinové pilulky déle, rozvíjí se u něj silná závislost, a to jak psychická, tak fyzická. K příznakům patří:
- silná touha a puzení vzít si pilulku,
- potíže v kontrole užívání (dotyčný se není schopen ovládnout a spolyká víc tablet za den, ačkoliv původně plánoval užít jen jednu),
- tolerance vyšších dávek (postupně nestačí jedna pilulka, k dosažení kýženého efektu musí být zvýšena dávka),
- abstinenční příznaky při vysazení benzodiazepinů či snížení jejich množství.
Chování narkomana
Ačkoliv jsou benzodiazepiny předepisovány pro stavy úzkosti a narušení spánku, jejich dlouhodobé užívání tyto stavy paradoxně zhoršuje. Při snaze získat dostatečné množství balení zklidňujících léků jsou pak lidé schopni téměř všeho – od krádeží přes falšování receptů až po obcházení více lékařů s požadavkem předepsat „jen jedno balení“.
Abstinenční příznaky stejné jako u alkoholika
V případě, že postiženému léky dojdou, rozvinou se nebezpečné abstinenční příznaky. Ty jsou téměř totožné jako v případě, kdy vezmete pití alkoholikovi – a to včetně rizika epileptických záchvatů a deliria s halucinacemi.
Stavy úzkosti mohou být velmi intenzivní a člověku leckdy zcela znemožňují normálně fungovat. Jejich léčbu by však měl navrhnout psychiatr. První volbou mezi léky jsou antidepresiva. Benzodiazepiny, pokud jsou nutné, by měly být podávány jen po velmi krátkou dobu. Další vhodnou metodou řešení úzkostných stavů je psychoterapie.
(veri)
Zdroje:
www.addictionsandrecovery.org
www.tribune.cz.