Nosní sprej zachraňuje při předávkování opioidy

K předávkování opioidy, mezi které patří některé léky proti bolesti, ale také nelegální drogy, může dojít náhodně nebo záměrně. Následný stav dotyčného ohrožuje na životě, proto je nutná okamžitá lékařská pomoc. Rychle zvrátit účinky opioidu pomáhá lék, který dokáže podat i laik.

Nosní sprej zachraňuje při předávkování opioidy

Úmrtí v důsledku předávkování opioidy v posledních letech stále přibývá. Jejich počet ve Spojených státech dokonce překonal počet úmrtí na následky dopravních nehod. Pro předávkování těmito preparáty jsou typické:

  • malátnost, obtížná probuditelnost dotyčného až ztráta vědomí,
  • mělké a zpomalené dýchání či úplná zástava dechu,
  • úzké zornice.

Záchrana bez rizika 

V případě, že byla dávka opioidu nadměrně vysoká, může při neposkytnutí první pomoci dojít k úmrtí předávkovaného jedince. Léčba spočívá v co nejrychlejším podání účinného protijedu, který byl donedávna dostupný pouze v injekční formě. Novinka v podobě nosního spreje, který byl nedávno schválen Americkým úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), představuje dostupnější a snadněji aplikovatelnou variantu léku. Navíc odpadá riziko poranění o kontaminovanou jehlu a možnost nakažení zachránce některou z přenosných chorob, které se mezi narkomany šíří.

Kontrola odborníkem nutná

Lék je určen pro terapii dětí i dospělých a může být snadno podán prakticky kýmkoliv. Vstřikuje se do nosní dírky, zatímco nemocný leží na zádech. V případě potřeby se může aplikace opakovat. Podání léku však nenahrazuje lékařskou péči – laický zachránce by měl proto vždy urychleně přivolat rychlou záchrannou službu. Použití spreje u jedinců, kteří jsou na opioidech závislí, může totiž navíc vyvolat soubor příznaků označovaných jako abstinenční syndrom. Patří mezi ně bolesti svalů a břicha, průjmy, zvracení, zvýšená teplota, zrychlený tep a krevní tlak, pocení, zívání, nervozita, neklid a další.

(veri)

Zdroj:
www.fda.gov

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 2
Sdílení a tisk

Čtěte také