Očkování proti heroinu: účinná látka je na světě!

Vědcům se podařilo vyvinout experimentální vakcínu pro léčbu heroinové závislosti. Taková vakcína by určitě byla obrovským plusem pro zdraví i bezpečnost celé populace. Ovšem existuje stále mnoho otazníků.

Očkování proti heroinu: účinná látka je na světě!

Vědcům se podařilo vyvinout experimentální vakcínu pro léčbu heroinové závislosti. Taková vakcína by určitě byla obrovským plusem pro zdraví i bezpečnost celé populace. Ovšem existuje stále mnoho otazníků.

Ochrana mozku 

Při použití běžné léčby, která se nyní používá u návyku na heroin, je asi největším problémem recidiva drogové závislosti. Experimentální vakcína prý může tomuto opětovnému vzniku závislosti zabránit. Byla vyvinuta ve Scripps Research Institute v Kalifornii a funguje následovně:

  • Umí „oklamat“ lidský imunitní systém tak, aby si o heroinu myslel, že jde o patogen (podobně jako bakterie nebo virus). Dojde tak ke zvýšení tvorby protilátek a ty drží drogu dál od mozku, který je primárně zodpovědný za vznik závislosti.
  • Kim Janda, vedoucí výzkumu, říká, že dojde k vytvoření jakési „zdi“, která brání heroinu dostat se do center potěšení. V krevním oběhu také působí na drogu enzymy, rozkládají ji a ta ztrácí svoji schopnost pronikat do mozku.
  • Protože lidské tělo velmi rychle začíná drogu rozkládat na několik vedlejších produktů (poslední z nich je morfin), byl vlastní vývoj vakcíny velmi obtížný. Vědci museli vytvořit univerzální látku, která bude schopná ovlivnit imunitní systém tak, aby rozpoznal a vytvářel protilátky proti všem těmto rozpadovým produktům dříve, než se dostanou do mozku.

Hlodavci bez zájmu 

Během experimentu byly krysy nejprve vystaveny neomezené dodávce drogy (dostávali ji rozpuštěnou ve vodě). Detoxifikace poté trvala asi jeden měsíc, tedy podobnou dobu jako u člověka, který prochází léčbou závislosti.

  • Následně vědci rozdělili krysy do dvou skupin a opět dostávali neomezené množství drogy – ovšem jedna skupina byla již naočkovaná novou vakcínou.
  • Bez očkování docházelo k tomu, že krysy postupně zvyšovaly množství přijímané drogy. V případě očkované skupiny si ale hlodavci heroinu vůbec nevšímali a přestali ho přijímat.
  • Téměř u žádné z naočkovaných krys nedošlo k recidivě po znovuvystavení heroinu.

Jednoduchá cesta neexistuje 

David Shurtleff, zástupce ředitele institutu, se vyjádřil, že nejde o žádný zázračný lék. Vakcína bude muset být užívána jako součást obsáhlé léčby. Stejně jako u lidí závislých na heroinu, kteří stále touží po droze i přesto, že prošli léčbou, tak i u očkovaných krys totiž byly zaznamenány pokusy užít drogu. Hlavně tehdy, pokud byli hlodavci v prostředí, kde dříve heroin dostávali. Některá zvířata začala po droze toužit a snažila se ji znovu užít i přesto, že vakcína bránila jejím účinkům. Je zde tedy stále množství prvků, na které prostě očkování nestačí.

Výzkumníci se momentálně snaží najít zdroj financí pro budoucí klinické testy v lidské populaci, ke kterým by mělo dojít snad někdy koncem tohoto roku.

(cabi)

Zdroj: www.voanews.com

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 0
Sdílení a tisk

Čtěte také