Substituční léčbou lze předejít předávkování heroinem

Jedním z nejhorších důsledků zneužívání opiátových drog je předávkování. Představuje často ohrožení života, protože může způsobit zástavu dýchání. Novinkou v léčbě závislosti je prevence předávkování heroinem, který je v tomto ohledu nejnebezpečnější drogou.

Substituční léčbou lze předejít předávkování heroinem

Předávkování bezprostředně ohrožuje život

Ze všech možných závislostí je jednou ze zdravotně nejrizikovějších a společensky nejškodlivějších právě závislost na heroinu. Čím se ale heroin obzvláště odlišuje od ostatních drog, je špatný odhad jeho dávkování. Ten s sebou nese velké riziko předávkování.

Počet úmrtí na předávkování heroinem v posledních deseti letech hrozivě stoupá, a to na celém světě. Česká republika není žádnou výjimkou. Smrtelná dávka je velmi malá, a tak může při jeho požití dojít k předávkování velice snadno. Náhodným požitím heroinu jsou ohroženy např. děti závislých osob.

Rychlá smrt z přemíry drogy

Heroin se díky své rozpustnosti v tuku rychle dostává do centrálního nervového systému (mozek, mícha), který je na tuky bohatý, a ukládá se v něm. Přípravky určené k substituční léčbě drogově závislých se ukázaly jako účinná metoda prevence proti takovému předávkování. Blokují totiž navázání heroinu v tukové tkáni.

Substituční léčba zachraňuje život

Prevence je jedinou možností, jak předávkování zabránit. Smrt z předávkování heroinem totiž nastává již za 1 až 3 hodiny po aplikaci injekce, tzn. doma či mezi přáteli, a je velice rychlá. Proto jsou komunity drogově závislých o možnostech prevence poučovány.

Riziko předávkování je velké, riziko vyhazovu z práce ještě větší

Rostoucí počet závislostí představuje problém zejména vyšším počtem úmrtí na předávkování, ale také vyšším finančním zatížením firem zaměstnávajících závislé. V době ekonomické krize a šetření se také zjišťovalo, jaký dopad má rostoucí počet závislých na ekonomiku takové firmy nebo státu. Zajímavým výsledkem je například to, že zaměstnanci užívající opiátové drogy chybí v práci v průměru více než dva dny v měsíci. Obvyklý průměr absence v práci přitom dosahuje necelý den za měsíc. Proto dochází u této skupiny osob k daleko častějším výpovědím, i když svoji závislost dobře tají!

(ercp)

Zdroj: Ann Emerg. Med. 2007 Feb; 49 (2): 172–7. Publikováno online 12. června 2006.

Přímý zdrojový odkaz (PDF): www.sciencedirect.com

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 1
Sdílení a tisk

Čtěte také