Toxická psychóza: v zajetí stihomamu
Užívání drog s sebou nese řadu zdravotních rizik, ty duševní nevyjímaje. Toxická psychóza, slangově „stíha“, je označení dobře známé nejen mezi odborníky, ale také uvnitř samotné drogové komunity. Jak se toto onemocnění projevuje?
„Stíhy“ neprovází jen užívání pervitinu
Toxická psychóza představuje duševní chorobu vyvolanou drogami. Nejčastěji se o ní mluví v souvislosti s:
- pervitinem,
- kokainem,
- halucinogeny,
- konopím.
Pravdou však je, že tento nepříjemný psychický stav může být vyvolán také tak běžnou a dostupnou drogou, jakou je alkohol. Příznaky, které toxickou psychózu doprovází, se objevují během užívání drogy nebo do dvou týdnů po jeho skončení. Také doba trvání psychotických fenoménů je přesně omezena, a to na minimálně 48 hodin a maximálně 6 měsíců. Pro diagnózu toxické psychózy je důležité, že pozorované symptomy nelze přisuzovat samotné intoxikaci omamnou látkou nebo odvykacímu stavu.
Nepřítel, který neexistuje
Příznaky, kterými se psychóza projevuje, jsou obvykle velmi nepříjemné a v některých případech nutí nemocného jednat tak, že se stává nebezpečným pro sebe nebo pro své okolí. V rámci bludného zpracování reality může dotyčný například vyskočit z okna před domnělým nepřítelem či zaútočit na své blízké, které považuje za agenty tajných služeb v převlečení. Mezi symptomy doprovázející toxickou psychózu patří nejčastěji:
- sluchové halucinace,
- pocity pronásledování,
- vztahovačnost,
- podivné chování, neklid nebo strnulost,
- abnormální emoce.
Průběh toxické psychózy může být v lecčems podobný paranoidní schizofrenii. Na rozdíl od ní ale psychóza vyvolaná drogami obvykle velmi rychle příznivě reaguje na nasazení psychiatrické léčby. Rozlišit tato dvě onemocnění je rozhodující pro další postup včetně délky užívání léků a způsobu potřebné psychoterapie. Toxická psychóza by měla být vždy řešena ve spolupráci s lékařem psychiatrem, a to vzhledem k závažným následkům, ke kterým může, zůstane-li neléčena, vést.
(veri)
Zdroj: www.dualdiagnosis.org