Kde mohu o léčbu požádat?
Pokud uvažujete o substituční léčbě, můžete se poradit s terénním pracovníkem, obrátit se na některé K-centrum (kontaktní a poradenské centrum) nebo přímo na centrum substituční léčby.
Existují dva typy substituční léčby:
-
Metadon
je nejdéle užívanou látkou v léčbě opiátové závislosti. Metadon je podáván ve specializovaných metadonových centrech léčby. Je to zejména z toho důvodu, že při větší dostupnosti (v lékárnách) by hrozilo předávkování, v tomto ohledu je mnohem bezpečnější podávání buprenorfinu. Nástup účinku metadonu je relativně rychlý a spolehlivý, zabraňuje rozvoji abstinenčních příznaků bez doprovodných euforizujících účinků, jaké má heroin. Metadon je podáván ve formě nápoje, který pacient vypije přímo v centru, do kterého pravidelně dochází. Tímto je také zaručena pravidelná kontrola a kontakt s lékařem, psychology i sociálními pracovníky. Při dodržování lékařských doporučení je možné metadon užívat i dlouhodobě. Jeho rizikem je ale možnost zneužití na černém trhu a možnost předávkování. -
Subutex
(opioidní agonista buprenorfin) je lék, který je u nás dostupný od roku 2002, jeho zásluhou se významně snížil počet úmrtí v souvislosti s předávkováním. Je také vhodný i k ambulantní léčbě – může být předepsán i v nespecializovaných ambulancích, tedy u psychiatra nebo praktického lékaře, pacient si jej vyzvedne v lékárně a může jej užít doma, riziko předávkování je zde výrazně nižší než u metadonu. Přesto ale i u Subutexu hrozí riziko zneužití a injekční aplikace. Proto byl vyvinut nový lék, který by měl toto riziko minimalizovat. - Suboxon, kombinace buprenorfinu s opioidním antagonistou naloxonem, snižuje riziko zneužití. Naloxon je látka, která působí oproti opiátům opačně, proto se využívá při předávkování opiáty. Pokud je Suboxon podán ústy, jak by měl být, zabraňuje buprenorfin rozvoji odvykacího stavu. Pokud je ale aplikován injekčně, působí i naloxon, který při podání ústy není vstřebán. Ten je zodpovědný za nepříjemné pocity podobně jako při odvykacím stavu.