Závislost na lécích. Co dělat, abyste do ní nespadli?

O závislosti na drogách, alkoholu a nikotinu/kouření toho víme dost. Nebezpečí léků však zůstává mnoha lidem utajeno. Buďme ve střehu! Při užívání některých skupin léků hrozí vznik silné závislosti.

Závislost na lécích. Co dělat, abyste do ní nespadli?

Závislost na lécích vzniká plíživě a nepozorovaně. V jedné chvíli jsou ještě dobrým sluhou, ale zanedlouho už zlým pánem. Podle statistik patří léky po alkoholu k nejčastěji zneužívaným látkám. Nebezpečnou drogou se mohou stát především:

  • léky proti bolesti,
  • přípravky na uklidnění a dobré spaní,
  • stimulační látky.

Problémy se závislostí na lécích častěji mívají ženy a starší lidé, mohou se však objevit u kohokoli.

První kontakt s drogou je obvykle spojen se zdravotními problémy, jako jsou:

  • bolesti hlavy,
  • svalové nebo menstruační bolesti,
  • poruchy spánku a psychické napětí.

Jedinci užívající léky si závislost mnohdy neuvědomují. Problémy nastanou až ve chvíli, kdy nemají k léku přístup.

Sedm klíčů k nezávislosti

Léčba závislosti na lécích je složitá, proto je důležité jejímu vzniku předcházet. Pokud se nechcete dostat do spárů závislosti i vy, dodržujte následující rady:

  1. Ujistěte se, že užíváte správné léky. Podrobně popište lékaři svůj problém a seznamte ho se všemi medikamenty, které užíváte. To platí i pro volně prodejná léčiva a doplňky stravy. Rozeberte s ním vhodnost každého přípravku a možnosti bezpečnějšího řešení svých potíží.
  2. Choďte pravidelně na kontroly. Informujte lékaře o změnách zdravotního stavu a konzultujte s ním účinnost nasazené léčby.
  3. Postupujte podle pokynů. Užívejte léky podle doporučení v příbalovém letáku. Případnou změnu dávkování nebo užívání dalších léků vždy konzultujte s lékařem.
  4. Seznamte se s účinky léku. Před zahájením léčby se také informujte o jeho případných nežádoucích účincích. Nikdy nekombinujte léky s alkoholem nebo volně prodejnými přípravky bez předchozí konzultace s lékařem.
  5. Neužívejte léky někoho jiného. Každý organismus je jedinečný. Rozhodně odmítněte medikamenty, které vám nabídnou přátelé nebo známí, i když se léčí s podobným problémem.
  6. Neobjednávejte si léky po internetu (on-line). Některé internetové prodejny mohou prodávat napodobeniny vašich medikamentů, které mohou být pro organismus nebezpečné.
  7. V případě jakýchkoli obtíží neotálejte s návštěvou lékařské ordinace. Jedině odborník totiž dokáže odhalit pravý důvod těžkostí a nasadit léčbu šitou na míru vašim potřebám.

(holi)

Zdroj:
www.mayoclinic.org

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 1
Sdílení a tisk

Čtěte také