Abstinenční příznaky
(Odvykací stav, absťák)
Po vysazení nebo omezení některých látek (ze známých drog jde zejména o opiáty, barbituráty, nikotin a alkohol) se mohou objevit nepříjemné příznaky, které nejsou způsobeny žádným onemocněním. Jde o důsledek vysazení látky, na kterou vznikla fyzická závislost.
Jiné látky (pervitin, kokain, marihuana) fyzickou závislost nezpůsobují, vzniká zde ale často psychologická a psychická závislost, kterou je neméně obtížné léčit.
Abstinenční příznaky se u jednotlivých látek liší, společné jim je ale to, že mohou lidi, kteří se snaží s užíváním látky přestat, od jejich snahy zcela odradit.
Odvykací stavy jsou velmi nepříjemné, přesto ale nejsou v případě opiátů obvykle život ohrožující. Mnohem nebezpečnější jsou odvykací stavy u alkoholu a některých léků (např. benzodiazepinů). V některých případech je možné abstinenčnímu syndromu zabránit – zvolit vhodnou léčbu, která odvykací stav zmírní nebo mu zcela předejde.
V případě nikotinu je možné použít náhradní nikotinovou terapii, v případě opiátové závislosti je k dispozici substituční léčba – kde je možné volit mezi metadonovým udržovacím programem a podáváním buprenorfinu.
- bolesti,
- křeče,
- nevolnost, zvracení,
- průjem,
- zimomřivost,
- poruchy spánku,
- pocení,
- zrychlené bušení srdce,
- zastřené vědomí, zmatenost, halucinace,
- třes.