- Jak substituční léčba probíhá?
- Kde mohu o léčbu požádat?
- Kdy je substituční léčba vhodná?
- Nevýhody substituční léčby
- Substituční léčba a léčba VHC
- Touha po nitrožilní aplikaci
- Vše o léčbě
- Výhody substituční léčby
- Pro koho je vhodná?
- Jak léčba probíhá?
Substituční léčba
Obecně v medicíně tento pojem znamená nahrazení nějaké látky, které se tělu nedostává (například hormony estrogeny u žen po menopauze).
Kromě hormonální substituční léčby u žen se s pojmem substituční léčba setkáváme při léčbě závislosti na opioidech a na nikotinu.
Při substituční léčbě závislosti na opioidech je droga nahrazena jinou látkou s podobnými účinky, která sníží rizika spojená s užíváním drogy. Jedná se přitom o rozdílnou aplikaci, která nahrazuje injekční podání drogy za méně škodlivé (tablety, nápoje).
Injekční aplikace je velmi riziková, a to nejen z hlediska šíření infekčních onemocnění (především AIDS a virová hepatitida C), ale i pro snadnou možnost předávkování.
Substituční léčba pomáhá zvládnout také závislost na nikotinu, kdy je nikotin podáván kuřákovi jinou formou než cigaretami (náhradní nikotinová terapie u kuřáků), protože samotné kouření je spojeno s řadou závažných rizik.
Substituční léčba je časově neomezená udržovací terapie, která trvá až do doby, kdy je pacient schopen abstinovat i od substituční látky.