Konopné drogy
Psychoaktivní látky pocházející z indického konopí (cannabis sativa) jsou označovány jako kanabinoidy. Patří mezi ně marihuana a hašiš. Za psychoaktivní účinky je zodpovědná látka THC (tetrahydrokanabinol), která se ale nachází pouze v některých druzích konopí. Technické konopí proto psychoaktivní účinky postrádá.
Marihuana (sušené listy konopí spolu s okvětními částmi – palicemi) je nejčastěji kouřena (v podobě marihuanových cigaret – jointů), někdy jsou z ní připravovány pokrmy a nápoje (pečivo, odvary), v tomto případě má droga opožděný nástup, ale její účinek je dlouhodobější.
Hašiš je připravován z konopné pryskyřice, jeho účinky jsou výrazně silnější než u marihuany.
Účinky konopných drog se projeví změnou chování, nálady a vnímání. Může se objevit euforie, nebo naopak úzkost, záchvaty smíchu bez zjevné příčiny, zpomalené vnímání času, zhoršení úsudku a pozornosti. Po akutním požití drogy má dotyčný zarudlé spojivky, zrychlené bušení srdce, zvýšenou chuť k jídlu a sucho v ústech.
U některých uživatelů mohou konopné drogy, podobně jako halucinogeny, spustit psychotický stav. Další rizika spočívají ve změněném jednání pod vlivem drogy. Někdy se také mladí lidé setkají ve společnosti, kde se kouří marihuana, s dalšími „tvrdými“ drogami, v této souvislosti se mluví o marihuaně jako o vstupní nebo startovací droze. Většina kuřáků marihuany ale k jiným drogám nepřechází a marihuanu kouří pouze rekreačně nebo po několika experimentech končí.