Co víme o závislosti na antidepresivech a lécích proti úzkosti
Většina z nás užívá předepsané léky přesně podle pokynů svého lékaře. V posledních letech však přibývá lidí, kteří tyto léky zneužívají. Takové počínání však může mít – zejména u léčivých přípravků, které mají vliv na duševní stav – velmi negativní dopad.
Nejčastěji zneužívané léky
- Opiáty a léky zmírňující bolest – analgetika,
- tlumivé léky – benzodiazepiny,
- prášky na spaní – hypnotika,
- nejrůznější antidepresiva,
- stimulanty – například Ritalin, který se používá k léčbě ADHD.
Jaké hrozí nebezpečí?
Za zneužívání léků považujeme stav, kdy člověk z vlastní iniciativy užívá větší množství léčivých přípravků, než jaké má předepsané lékařem. Často se také stává, že si pacienti berou léky na jiné obtíže, než ke kterým byly léčebně určené. Odhalit zneužívání léků může pozorný lékař, který si všimne, že si pacient chodí nebo volá kvůli lékům na předpis častěji nebo protože chce zvýšit dávku. Podobně vnímaví by měli být také lékárníci.
U jedinců, kteří léky zneužívají, se může časem vyvinout závislost. Ta může v pozdějších stadiích vést k tomu, že takový jedinec zanedbává svoje povinnosti, mezilidské vztahy i své koníčky. Při závislosti na lécích, které člověka tlumí, může být takový jedinec zcela vyřazen z běžného života.
Nadužívání léků také významně ohrožuje fyzické zdraví. Nejvíce přitom trpí ledviny, srdce a játra. V případě předávkování může hrozit i smrt.
Léčba závislosti
Jak se ze závislosti vyléčit? Ideální je kombinace psychoterapie a vysazení léků, na kterých vznikla závislost. Vše by mělo proběhnout pod lékařským dohledem. Některá léčiva mohou být nahrazená svou nenávykovou verzí. Léčba závislosti na lécích může probíhat ambulantně. Při vysazování většího množství léků hrozí pacientovi odvykací stav. Pokud je nutné množství léků snižovat postupně, bývá pro závislého jedince lepší volbou pobytová léčba.
Jak užívat léky bezpečně?
- Vždy dodržujte pokyny svého lékaře k jejich dávkování,
- nesnižujte nebo nenavyšujte si sami dávky léků,
- nevysazujte předepsaná léčiva bez konzultace s lékařem,
- léky nedělte, nerozmačkávejte, zejména pokud jde o tablety s postupným uvolňováním,
- informujte se pečlivě o vedlejších účincích a efektech léků,
- zjistěte si, zda se nepřekrývá účinnost předepsaných léků s alkoholem nebo dalšími léčivy,
- nebojte se informovat lékaře o svých předešlých problémech s návykovými látkami,
- neberte si léky od jiných lidí ani jim nedávejte své.
Závislost na lécích se může obtížně poznávat. Důležité proto je všímat si u sebe a svých blízkých i malých změn v souvislosti s užíváním léků a včas se obrátit na odborníka. Léky, které ovlivňují náš psychický stav, jako jsou např. antidepresiva či benzodiazepiny, je nutné užívat vždy tak, jak nám předepsal lékař a podle jeho pokynů. Pokud si v souvislosti s jejich užíváním nejste něčím jisti, obraťte se na svého lékaře.
(krif)
https://www.webmd.com/mental-health/addiction/abuse-of-prescription-drugs#1
https://www.monarchshores.com/drug/prescription/sleeping-pills