Kokain ničí tělo i duši

Tři tisíce let před naším letopočtem žvýkali Inkové při oslavách listy koky kvůli jejím povzbudivým účinkům. Až v druhé polovině 20. století byla z této rostliny izolována droga kokain. Nikdo tehdy netušil, že jde o jednu z nejsilnějších a nejnebezpečnějších stimulujících látek přírodního původu.

Kokain ničí tělo i duši

Záplava v mozku

Komunikace v mozku probíhá na základě jemně vyladěné elektrické a chemické aktivity některých látek (neuropřenašečů). Ty jsou normálně v mozku vytvářeny, uvolňovány a odbourávány dle potřeby. Kokain tento proces narušuje, způsobuje zvýšení hladiny neuropřenašečů dopaminu, serotoninu a noradrenalinu. Výsledkem jsou pak stavy euforie, extrémního štěstí, pocity zvýšené energie, sebedůvěry a pozornosti. Při vyšší dávce, po delším užívání nebo u určitých jedinců může ovšem kokain působit i opačně. Pak dochází k otupení emocí a ke smutku. Objevit se může pocit odcizení i paranoia. 

Postupný rozpad těla

S pozitivními účinky kokainu souvisí i celá řada poměrně závažných nežádoucích dopadů. Kokain způsobuje:

  • zvýšení tělesné teploty,
  • zrychlení činnosti srdce a zvýšení krevního tlaku,
  • svalové záškuby a třes,
  • nevolnost,
  • nepokoj.

Důležitým aspektem je také riziko předávkování. Extrémně nebezpečné je užívání kokainu v kombinaci s alkoholem nebo heroinem, což často vede ke vzniku infarktu či k jiné poruše srdeční aktivity, k záchvatům a mozkovým mrtvicím. Smrt tak může nastat ihned nebo s delším časovým odstupem. Dlouhodobé užívání kokainu vede ke ztrátě čichu, častému krvácení z nosu i k rozpadu střeva způsobenému poruchou krevního zásobení. Časem se pak přidávají také problémy s pohybem.

Jak závislost vzniká

Dopamin hraje klíčovou roli v odměňovacím systému mozku. Při zážitku nebo podnětu, který je nám příjemný, se uvolní větší množství dopaminu, což vnímáme jako pozitivní pocit. Vlivem opakovaného užívání kokainu ale dochází k narušení tohoto systému a ke snížení produkce dopaminu. Závislý člověk pak ve snaze dosáhnout pocitů slasti bere stále vyšší a vyšší dávky. Běžné životní podněty již totiž nejsou schopné přinášet závislému potěšení. Bez drogy se cítí závislá osoba unavená a zpomalená. Postupně se přidávají také poruchy spánku a deprese. Jde o typické abstinenční příznaky.

Pomáhají odborníci i odhodlání 

Jak se vymanit z vlivu drog? Důležité je odhodlání a motivace, jak vnitřní tak i vnější. 

  • Kognitivně-behaviorální terapie umožňuje náhled na věc z jiné perspektivy a zčásti i přeprogramování zažitých zvyklostí.
  • Dočasným řešením jsou terapeutická zařízení, ve kterých není možné užívat drogy.
  • Podpůrné skupiny nabízejí sdílení informací a vzájemnou podporu lidí s podobnými problémy, což je velmi cenné.
  • Důležitá je odborná podpora při odvykání (třeba i kvůli odměnám za abstinenci).

(mpr)

Zdroj:

https://www.drugabuse.gov/publications/drugfacts/cocaine

https://www.drugfreeworld.org/drugfacts/cocaine/a-short-history.html

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 3
Sdílení a tisk

Čtěte také