Skoncujte s tabákem! Možností je několik

Na choroby související s kouřením zemře polovina konzumentů tabáku, a to v průměru o 15 let dříve, než kdyby nekouřili. Pokud to chcete definitivně a hlavně úspěšně típnout, je nejlepší vyhledat odbornou pomoc.

Skoncujte s tabákem! Možností je několik

Zkusili už jste přestat kouřit a nevyšlo to? Bojujete znovu nebo o této možnosti zatím jen přemýšlíte? Rozhodně je to vykročení správným směrem. Závislost na tabáku bývá velice silná a úporná. Bez odborné pomoci a léčebných prostředků se podaří přestat kouřit jen 3 % lidí. Vyhledat odborníka proto není žádná ostuda, ale rozumná volba. Úspěšnost intenzivní a dlouhodobé léčby ve specializovaném centru totiž činí přibližně 40 %! A jaké možnosti terapie závislosti na tabáku nabízí?

Účinná „dvojka“

Pro odvykající kuřáky jsou k dispozici dva léky vázané na lékařský předpis. Jedná se o preparáty s účinnými látkami vareniklin a bupropion. Vareniklin může předepsat kterýkoliv lékař. Neobsahuje nikotin, naopak obsadí v mozku receptory pro nikotin vyhrazené. Pokud si s vareniklinem zapálíte cigaretu, nikotin se nemá na co navázat a obvyklý pocit odměny se nedostaví. S nadsázkou lze pak kouření tabáku přirovnat ke kouření sena. Cigareta by vás tedy neměla už tolik lákat. Lék obsahující bupropion je částečně hrazen zdravotními pojišťovnami v případě, že byl předepsán jako antidepresivum. Zdvojnásobuje úspěšnost odvykání kouření.

Substituční léčba nikotinem

Nikotin je volně prodejný v lékárnách jako žvýkačka, náplast, pastilky, ústní sprej nebo v ústech rozpustný film. Přijímání nikotinu touto formou je výrazně bezpečnější než kouření. Postupem času se dávka snižuje. Užíváním nikotinu omezíte nepříjemné abstinenční příznaky provázející odvykání. Patří mezi ně například:

  • špatná nálada a deprese,
  • úzkost, pocity napětí, podrážděnost,
  • poruchy spánku a neschopnost odpočívat,
  • nesoustředěnost,
  • zvýšená chuť k jídlu,
  • zácpa.

Náplast uvolňuje nikotin trvale, ale pomaleji než ostatní formy. Při kombinaci náplasti s některou z dalších forem se dávkování přibližuje náhlému zvýšení nikotinu v krvi při kouření. Tímto schématem začínají nejtěžší kuřáci.

Podpůrná terapie

Podpůrná terapie zahrnuje konzultace s odborníkem a terapeutické skupiny. Během těchto sezení se můžete dozvědět, jak si poradit s krizovými situacemi, které máte spojené s kouřením. Lze se bez obav ptát na vše, co vás tíží, pochlubit se svým úspěchem nebo využít podpory ostatních. Ujasnit si důvody, proč chcete přestat kouřit, a podporovat svoji motivaci.

Rizik plynoucích z kouření je více. Nejedná se zdaleka jen o rakovinu plic. Jde i o srdeční choroby, cévní mozkové příhody a řadu dalších závažných nemocí. Prvním krokem k tomu skončit s kouřením je uvědomit si problém a pokusit se přestat. Ideální je vyhledat odbornou pomoc a svoje šance na úspěch tak rapidně zvýšit. Většina zdravotních pojišťoven na náhradní nikotinovou terapii, vareniklin i bupropion přispívá. VZP dává svým pojištěncům ročně až 2500 Kč, OZP dokonce 4000 Kč.

(dos)

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/quit-smoking
http://www.vnitrnilekarstvi.eu/pdf?id=52291
http://www.slzt.cz
Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 0
Sdílení a tisk

Čtěte také