Substituční léčba má pomáhat narkomanům od závislosti. Oni ji ale zneužívají

Původní myšlenkou pomoci narkomanům bylo dostat je z jejich závislosti pomocí substituční léčby. Jako každá léčba i tato ovšem může být zneužita. Jedna z látek se dokonce dostala do "exkluzivní" společnosti drog, proti kterým měla původně bojovat!

Substituční léčba má pomáhat narkomanům od závislosti. Oni ji ale zneužívají

Na počátku byla snaha…

Problém se vzrůstajícím počtem závislých na opiátech se lékaři rozhodli řešit pomocí jejich náhradních (substitučních) přípravků. Tato strategie se na počátku ukázala velmi účinnou. Postupem času se však její účinnost trochu snížila. Na vině nejsou samotné přípravky, které se k substituční léčbě používají. Ty při správném podání fungují velmi spolehlivě. Problémem je hlavně vynalézavost a slabá vůle odvykajících.

Ti zjistili, že při nitrožilním podání mají substituční látky podobné účinky jako opiáty. Navíc za ně nemusejí ve valné většině případů platit, protože je dostávají v odvykacích ambulantních centrech zdarma. Často se však závislí k substituční léčbě dostávají i jinak než jen v odvykacích centrech. Některé látky využívané k substituční léčbě tak lze získat nelegální cestou jako jakoukoli jinou drogu.

… na konci rozčarování

Tento přístup s sebou ale nese pro narkomany velká zdravotní rizika. Největší z nich je vznik infekční endokarditidy, která vzniká v důsledku aplikace studeného buprenorfinu do žíly. Opiáty jako heroin se totiž musí před použitím nechat rozpustit teplem.

Nejlepší obrana je útok

Prevence například v odvykacích centrech je poměrně jednoduchá. Stačí nastavit opravdu přísná pravidla a kontrolovat, zda narkomani užívají substituční preparáty přímo před očima pracovníků. Důležité je také každého narkomana po opakovaném porušení pravidel z odvykání vyloučit. Pokud to totiž s odvykáním nemyslí vážně, může svým zaváháním strhnout zpět i ostatní. Odvykání je totiž podobné pádlování proti proudu. Když člověk přestane, nezastaví se, ale vrátí se zpět na počátek!

(kam)

Zdroje:
www.nice.org.uk
www.tigis.cz

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 1
Sdílení a tisk

Čtěte také