Vedlejší účinky substituční léčby se dají zvládnout
Vedlejší účinky substituční léčby metadonem nejsou časté, nelze je však brát na lehkou váhu. Především pokud se objeví alergické projevy nebo příznaky předávkování, je potřeba okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Zároveň je při užívání metadonu nutné vyhnout se alkoholu a také poměrně širokému spektru léků.
Nežádoucí účinky vážné i méně vážné
Mezi nejzávažnější vedlejší účinky, při kterých je potřeba okamžitě přivolat záchrannou službu, patří projevy alergické reakce: kopřivka, potíže s dýcháním, otékání obličeje, rtů, jazyka nebo krku. Doktora také okamžitě vyhledejte v případě, že se u vás objeví halucinace nebo zmatenost, bolesti na hrudi, závratě, mdloby nebo bušení srdce.
Kromě těchto vážných příznaků může mít substituční léčba i méně vážné nežádoucí účinky, jako je například nervozita a neklid, pocity úzkosti, nespavost, slabost a ospalost, sucho v ústech, nevolnost a zvracení, průjem nebo zácpa, ztráta chuti k jídlu a pokles libida. Seznam nežádoucích účinků ovšem není nikdy úplný. Pokud se u vás v souvislosti s užíváním metadonu objeví nějaké neobvyklé příznaky, raději je proberte se svým lékařem. Mnohé z nežádoucích účinků lze potlačit vhodnou úpravou dávkování.
Pozor na alkohol a léky
Vážné až život ohrožující účinky může mít také současné požití metadonu a alkoholu. V průběhu substituční léčby nejenže je potřeba úplně se vyvarovat alkoholických nápojů, ale zároveň mít na paměti, že i jiné přípravky (například ústní voda) mohou obsahovat alkohol.
Kromě alkoholu je nebezpečné užívat spolu s metadonem také některé léky, především narkotika a sedativa, léky, které způsobují útlum a zpomalení dechu. Rozhodně však neuděláte chybu, když se před užíváním jakéhokoli léku nejprve poradíte se svým lékařem. Opatrnost je důležitá především při užívání těchto přípravků: léky s močopudným účinkem (diuretika), některé druhy antibiotik (například erythromycin nebo ciprofloxacin), léky na vysoký krevní tlak a také antidepresiva.
(vek)
Zdroj: www.drugs.com