Závislost na jehle: i ta může být při odvykání problém
Substituční léčba drogově závislých umožňuje mimo jiné vyhnout se rizikové nitrožilní aplikaci.
Důvodů je více
Substituční léčba se běžně užívá v tabletách nebo jako nápoj, a přesto si značné procento léčených svou léčbu raději aplikuje přímo do žíly. Důvod? Závislost na jehle. Princip vzniku této pro někoho nepochopitelné závislosti je tak jednoduchý jako pokus I. P. Pavlova se slintajícími psy a zvonkem – jedná se o klasické podmiňování. Jestliže si mozek zvykne vnímat příjemné pocity okamžitě po použití jehly, může si jehlu a tyto pocity spojit tak nerozlučně, že už je od sebe neoddělí. Dalším důvodem může být potřeba určitého rituálu, ceněná schopnost „píchat“ si jako prostředek ke zvýšení sebevědomí nebo třeba sklony k sebepoškozování.
Rozdíl mezi jehlou a jinými způsoby užití drogy
Nejenom substituční léčbu, ale i samotnou drogu lze užívat ústy, nebo dokonce jako čípek – prostřednictvím želatinových kapslí, do kterých se dávka drogy přesype. Tento postup je samozřejmě mnohem méně rizikový než nitrožilní aplikace, ale na druhou stranu může mít pro uživatele drog i své nevýhody. Jaké jsou tedy rozdíly mezi užitím drogy ústy a nitrožilní aplikací?
- Působení drogy nastupuje zvolna, postupně – při nitrožilní aplikaci se účinek dostaví do několika sekund.
- Droga začíná působit až asi po 0,5–1,5 hodině – chybí tzv. „nájezd“.
- Účinek drogy je delší a není potřeba aplikaci tak často opakovat.
- Působení drogy odeznívá pomaleji, proto je i "dojezd" snesitelnější.
Různý přístup
Rychlost nástupu účinku je pro mnoho uživatelů rozhodující, a proto preferují nitrožilní aplikaci. Užívání ústy naopak řada z nich uvádí jako snadný způsob, jak drogu během dne „dokrmit“. Protože se jedná o způsob podstatně bezpečnější a šetrnější, měly by být prázdné želatinové kapsle k dispozici v rámci street-work programů.
(vek)
Zdroj:
www.deepdyve.com
D. Randák, D. Randáková: Rozpustí želatinové kapsle závislost na jehle? (www.kraj-jihocesky.cz)