Dlouhodobý stres může skončit drogovou závislostí

Dnešní doba je charakterizována svou uspěchaností a stresem. K pracovnímu vytížení se přidává i strach o každodenní přežití v současné ekonomické nejistotě.

Dlouhodobý stres může skončit drogovou závislostí

Dnešní doba je charakterizována svou uspěchaností a stresem. K pracovnímu vytížení se přidává i strach o každodenní přežití v současné ekonomické nejistotě. Mezi rizikové skupiny ohrožené stresem, potažmo drogami, patří sociálně slabí, ale paradoxně například i špičkoví manažeři. Oba jevy přitom mají zcela racionální, lékařsky podložené vysvětlení. 

Dopad na organismus

Každý člověk odpovídá na chronický stres stejným způsobem: mozek vyšle signál krví do nadledvin, kde dochází k produkci tzv. stresových hormonů.

  • Jedním z hlavních mezi těmito hormony je kortizol, který působí především na metabolické zásoby – tedy glukózu, tuk a bílkoviny.
  • Jeho cílem je připravit tělo na stresovou zátěž, například tím, že vyrábí glukózu pro mozek.
  • Vědci zjistili, že kortizol nejspíše účinkuje i v samotném mozku, kde je zodpovědný za emoční složku stresu.

Úleva? Jen dočasná 

A právě některé drogy dokážou v "hlavě" přerušit tuto emoční odpověď na stres. Jsou to hlavně opioidy, mezi které patří:

  • opium,
  • morfium,
  • heroin,
  • kodein.

Uživatelé po konzumaci těchto látek sice necítí negativní emoční složku stresové reakce, nic však netrvá věčně. Účinek drogy časem pomine a lidé potřebují další dávku, aby opět mohli utlumit svoje negativní emoce.

Uklidněte si nervy

Potlačení nervozity a strachu je důležité pro lidi, kteří do kontaktu s drogami zatím nepřišli. Mnohem více zásadní je však pro pacienty na odvykací léčbě, zvláště pro uživatele opioidních látek. Právě napětí je u nich častým důvodem návratu k závislosti, protože jak už bylo zmíněno, opioidy utlumují emoční zátěž nepříjemné reakce. Při léčbě závislostí by se proto nemělo zapomínat ani na stres a jeho dopady na organismus. Eliminací napětí se u pacientů mnohonásobně zvyšuje pravděpodobnost úspěchu léčby.

(holi)

Zdroj: www.addictiontreatmentmagazine.com

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 0
Sdílení a tisk

Čtěte také