Stručný průvodce léčbou závislosti v terapeutické komunitě

Lidé, kteří se rozhodnou skoncovat se svou závislostí na drogách, mají před sebou dlouhou a těžkou cestu s nejistým koncem. Jednou z metod, jak jim v jejich úsilí pomoci, je léčba v terapeutické komunitě.

Stručný průvodce léčbou závislosti v terapeutické komunitě

Lidé, kteří se rozhodnou skoncovat se svou závislostí na drogách, mají před sebou dlouhou a těžkou cestu s nejistým koncem. Jednou z metod, jak jim v jejich úsilí pomoci, je léčba v terapeutické komunitě.

Konzultace a příprava 

Ještě před nástupem do terapeutické komunity je vhodné navštívit kontaktní středisko, tzv. káčko. Zde jsou odborníci, kteří každému poradí, jaká léčba je pro něj nejvhodnější, a v případě potřeby napíší doporučující dopis, který některé komunity před přijetím vyžadují. Čekací doby na pobyt v těchto společenstvích jsou poměrně dlouhé. Proto pokud je již pro závislého pobyt „venku“ neúnosný, může být přijat do psychiatrické léčebny. Zde se lépe připraví na další terapii v komunitě.

Rezidenční léčba

Rezidenční léčba vyžaduje pro přijetí úplnou abstinenci, která zahrnuje i marihuanu a alkohol. V České republice zajišťují tuto terapii tři různá zařízení:

  • terapeutické komunity,
  • specializovaná oddělení nemocnic,
  • psychiatrické léčebny.

Jak to probíhá 

Před začátkem terapie je nutné projít lůžkovým detoxem, který trvá přibližně týden. Léčba se snaží nejen o úplné odvyknutí od drog, ale hlavně o změnu celkového pohledu závislého na svůj život a na sebe sama. Abstinence se požaduje po celou dobu terapie. Účastníky programu jsou jak muži, tak ženy, kteří řeší společně své problémy. Starosti o jídlo, úklid a provoz celého domu jsou ponechávány na nich. Jedním z cílů programu je připravit závislého na normální život.

Zrcadlo sebe sama

Terapeutická skupina funguje jako zrcadlo, ve kterém se odráží veškeré chování závislého. Pokud se jeho chování změní, je možné na reakci komunity poznat, jestli to byla změna k lepšímu, nebo k horšímu. Díky skupině lidí, kteří všichni řeší nebo řešili podobné problémy, je možné vidět i vlastní situaci nezávisle a „zvenku“. Cílem programu terapeutické komunity je naučení se životu bez drog, který je zároveň zábavný a uspokojující.

Délka pobytu 

Terapie trvá přibližně 12 měsíců. U mladistvých od 15 do 25 let je program zkrácen na 6–8 měsíců. Dokončení léčby je důležitý moment v životě závislého. Po opuštění komunity může následovat specializovaný doléčovací program, který pomáhá překonat nástrahy normálního života.

(jez)

Zdroj: Preston, Malinowski, Šefránek: Průvodce léčbou v terapeutické komunitě, Úřad vlády České republiky, 2007

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 0
Sdílení a tisk

Čtěte také