Také děti mohou být závislé na lécích. Pozor na domácí lékárničky!

Tlak okolí na výkon, vysoké nároky, nebo naopak nedostatek pozornosti rodičů, přílišná svoboda nebo snaha vzbouřit se pravidlům… Tyto a další důvody mohou teenagery přimět k vyzkoušení něčeho nového, zakázaného. A je chybou myslet si, že nástrahy číhají jen na ulici.

Také děti mohou být závislé na lécích. Pozor na domácí lékárničky!

Drogy jsou v současné době bohužel snadno dostupné. Kromě alkoholu a cigaret mohou teenageři sáhnout i po některých lécích.

Drogy z domácí lékárny

V České republice se riziková léčiva, třeba opiáty, nepředepisují dětem tak často jako například v USA. Přesto se v řadě domácností zneužitelné léky najdou – babička je dostala na nádorovou bolest, otec na zablokovaná záda, matka na nespavost. Potíže odezněly a balení se zbytkem léků zůstalo ležet zapomenuté ve skříňce. Jde o medikamenty předepsané lékařem, nemohou být tedy tak škodlivé, že ano?

Ve skutečnosti vzniká fyzická závislost třeba na morfinu už po 3 týdnech. Když pak balení dojde a objeví se abstinenční příznaky, může být v tu chvíli snáz dostupný například heroin. Jeho užívání však přináší další rizika a kolotoč problémů se roztáčí.

Mezi nebezpečné přípravky patří:

  1. Léky proti bolesti: fentanyl, buprenorfin, oxykodon, morfin, hydromorfon, tramadol, dihydrokodein.
  2. Léky proti úzkosti a na zklidnění: alprazolam, klonazepam.
  3. Léky na spaní: bromazepam, midazolam, oxazepam, diazepam, zolpidem.

Puberta – rizikové období

Rozpoznat zneužívání léků u dospívajících vyžaduje výborné pozorovací schopnosti. Puberta přináší konfliktní situace, takže výkyvy nálad nebo vyžadování soukromí asi žádného rodiče neudiví. Stejně tak podrážděné reakce na dotazy, odmítání komunikace, ztráta zábran, nebo naopak stáhnutí se do vlastního světa mohou být projevem jak hormonálních změn, tak problému s drogami. Mezi další varovné signály patří:

  • změny kamarádů a zájmů,
  • porušování večerky, časté večerní vycházky,
  • zmatenost, nízká schopnost soustředění,
  • špatná koordinace pohybů,
  • vyhýbání se očnímu kontaktu s rodiči,
  • změny spánku,
  • snaha vymluvit se z rodinných aktivit,
  • absence na dohodnutých setkáních.

Hlídejte své léky

Dbejte na to, aby vaše léčiva nebyla snadno dostupnou drogou. Mějte přehled o tom, kolik čeho doma máte, a nevyužité tablety, náplasti a spreje vraťte k likvidaci do lékárny. Zabezpečte balení přípravků, které momentálně neužíváte, lepicí páskou. A především se maximálně snažte o otevřenou komunikaci s dětmi.

(mir)

Zdroje:

www.teentreatmentcenter.com

www.mass.gov

 

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 0
Sdílení a tisk

Čtěte také