Vypěstovat závislost na návykové látky si mohou natěrači, barmani i právníci

Ač se může zdát, že v pracovním procesu není pro drogy místo, opak může být pravdou. Existují totiž povolání, ve kterých se lze k návykovým látkám dostat poměrně snadno.

Vypěstovat závislost na návykové látky si mohou natěrači, barmani i právníci

Návyk chtěný i nechtěný

Závislost na návykových látkách lze získat jak chtěně, tak i nechtěně. Mezi lidmi, kteří se k závislosti propracovali dobrovolně, bohužel patří někteří pracovníci z poradenských center pro drogově závislé. Ve snaze svým klientům pomoci drogu vyzkoušeli a už u ní zůstali. Naštěstí ale existují i opačné případy, kdy bývalý narkoman vyměnil "temnou stranu" světa drog a stříkaček za život sice v drogovém prostředí, ale jako pomocník závislým.

Poměrně úspěšně si lze ale závislost na návykových látkách vypěstovat například užíváním různých povzbuzovacích prostředků. To platí zejména pro pracovníky, kteří své povolání vykonávají v noci a pro překonání únavy užívají nejprve různé kofeinové přípravky a později přejdou na těžší drogy v podobě například pervitinu.

Prášky pro spánek, nebo závislost?

Stejně tak lze dosáhnout závislosti i na prášcích na spaní. I těmi jsou ohroženi zejména noční pracovníci jako lékaři, zdravotní sestry, pekaři, noční řidiči, barmani atd., kteří mívají problémy po náročné noci usnout a nespavost řeší prášky na spaní.

Používejte ochranné pomůcky

Závislosti je ale možné dosáhnout i nedobrovolně. Do kategorie nedobrovolných závislých patří zejména pracovníci v různých chemických provozech, malíři, natěrači, truhláři, kteří jsou celý den nuceni čichat různé chemikálie, barvy, rozpouštědla atd. Důležitou prevencí v těchto případech je důsledné používání ochranných pomůcek. Rukavice, respirátor a ochranné brýle by měly být nedílnou součástí výbavy všech pracovníků.

Závislost na návykových látkách lze tedy nejčastěji získat neúmyslně, zpravidla experimentováním s různými povzbuzovacími a tišicími prostředky. Proto je třeba užití všech léků vždy pečlivě konzultovat s ošetřujícím lékařem.

(kam)

Zdroj:
www.lectlaw.com
www.time.com

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 4
Sdílení a tisk

Čtěte také