Poradna lékaře

Děkujeme za Váš zájem o odbornou poradnu.
Svůj dotaz můžete položit prostřednictvím formuláře na stránkách ulekare.cz, kde Vaše dotazy zodpoví zkušení lékaři.


Nalezeno 466 záznamů z celkového počtu 466, zobrazeny 326. - 330.

MUDr. M. Koranda

Dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Dotazy v poradně

22.11.2012

Dobrý den, v 16 letech jsem poprvé zkusila pervitin a hned má první dávka byla nitrožilně. Spolu s mým přítelem jsme ho zpočátku brali 1, max. 2x do měsíce většinou jen na techno-párty, pak to bylo i pár_krát jindy.Tento průběh užívání trval asi 1 rok. Po té jsem měla přibližně 2-3 roky "pauzu", pak ale jsem se k pervitinu opět dostala a začala znovu užívat a stále při jehle, šňupla jsem si jen zřídka. Toto období znovu mého užívání bylo mnohem kratší(cca 5 měsíců), za to, ale zatraceně tragičtější. Je pravda, že už jsem jela v jiných dávkách a velmi častěji. Během 2 měsíců jsem zhubla 12 kilo, po nocích jsme s kamarádem hráli automaty, nechávala jsem se na nemocenské, z čehož vyplývá nezaplacení nájmu, atd. A to vše jen proto, že jsem byla psychicky na dně kvůli rozchodu s přítelem a nechtěnému potratu kvůli němu. Sáhla jsem po něčem, co jsem moc dobře znala a věděla, po čem mi bude líp, i když to mělo být jen na pár hodin. Jediným řešením, jak z toho ven bylo se odstěhovat, dát se do kupy, začít pracovat, poplatit dluhy.A to se taky stalo.Po dobu jednoho roku jsem si dala pervitin asi 5x, ale zajímavý bylo, že ode dne, co jsem se odstěhovala jsem na drogu nepomyslila, nevyhledávala, dala jsem si jí úplně nezávisle na něčem, zrovna se objevila...přišla otázka.."dáš si", odpověď ..."jasný, proč ne"?! Ale teď přišel začátek období, které trvá dodnes, je mi za 3 měsíce 27 let a pervitin užívám 4 roky(s rozdílem, že už ne jehlou, ale šňupáním), užívám ho každý den několikrát. Pervitin se stal mou jednou z mých potřeb k fungování v běžném životě. Člověk, který mě zná nebo nezná by nepoznal, že ho užívám. Celou dobu pracuji, nemám nikde žádné problémy, nekradu, neprodávám ho kvůli penězům, ani nic podobného, mám ho čistě pro vlastní potřebu. Ale jsem ve fázi troufám si říct těžké závislosti a touhou po dítěti. Jsem si vědoma, že teď v průběhu užívání nikoho na svět nemůžu přivést, ale na co bych se chtěla zeptat je, když bych přestala, což nebude vůbec snadné, jelikož jsem člověk se strašně malým sebevědomím a nevěřím si skoro v ničem, což je tohoto asi základ a druhá věc je ta, že jsem už mnohokrát chtěla jít za mým praktickým doktorem a říct mu o mým problému, aby mi pomohl, ale nedokážu to, za ním ne! Ani mému psychologovi to nedokážu říct a to k němu chodím už pomalu 3 roky, nedokážu říct po 3 letech.." pane doktore, mrzí mě to, že jsem vám za celou dobu neřekla to že jsem závislá na perníku, léčíte mě fakt dobře, ale k ničemu, protože o mně nevíte vše". Prostě nemůžu.Tak, že, když bych přestala,jak dlouhá by měla být bezpečná doba pro pokusu se mít dítě a přivést ho na svět? Omlouvám se za tak, ač možná zbytečně obsáhlý dotaz a děkuji

Odpovídá MUDr. Marián Koranda
29.12.2012

Dobrý den, Lenko, Vy poměrně jasně víte, co by bylo správné, ale díky svému vyhýbavému chování se raději, bohužel, vydáte vždy tou snazší cestou... Pervitn je pro Vás "buldozerem", který tu cestu připravuje. Rozhodně byste svému psychologovi měla prozradit, že jednou z nejzávažnějších věcí, která Vám komplikuje život, je závislost! Dobrý psycholog se nemůže po tomto sdělení, byť s tříletým zpožděním, urazit. Nicméně - po třech letech kontaktu by vůbec nebylo nevhodné vyhledat jiného terapeuta... Nyní k otázce početí dítěte - technicky vzato by Vám mohla stačit abstinence a zvládnutí očekávaných odvykacích komplikací (tenze, dysforie, nespavost atd.) v délce cca. 1 měsíc. Ovšem např. flashbacky (běžně) se objevují i 3-5 let po poslední dávce. Osobně bych doporučoval minimálně roční, terapeuticky podpořenou abstinenci.

8.11.2012

Dobrý den, můj přítel se v průběhu našeho vztahu stal závislý na pervitinu a pod jeho vlivem mne začal obviňovat z různých smyšlených zvěrstev, které jsem na něm měla údajně páchat (včetně zavlečení do závislosti). Nic takového jsem však nikdy neudělala, zjevně šlo o bludy z intoxikace. Ráda bych se Vás proto zeptala: - zda existuje nějaké vysvětlení, jaký typ bludů se u závislého projeví - zajímá mne zejména, zda má obsah stihomamu předpoklad v něčem, co závislý prožívá i v reálném životě (např. potlačované obavy, podvědomý strach apod. - například on se neustále obával, podle mne nesmyslně, že ho opustím nebo ho budu nějak ovládat), nebo zda se jedná o nahodilý blud nemající vysvětlitelný základ; - zda má závislý po detoxikaci (případně po léčbě závislosti) schopnost nahlédnout na blud jako na stihomam a uvědomit si jeho nereálnost, nebo zda může i ve střízlivém stavu považovat blud za skutečnost nebo alespoň za něco, co reálný základ mít může ('vím, že jsem měl stihomam pod vlivem látky, ale co kdyby... těžko říct') - zda lze osobě vyléčené ze závislosti (případně detoxikované) její předchozí bludy vyvrátit. Děkuji Vám za odpověď a omlouvám se, že jsem Vás zahltila takto dlouhým dotazem.

Odpovídá MUDr. Marián Koranda
16.11.2012

Dobrý den, Jano, děkuji za perfektně formulovaný dotaz. Velice často bludy v rámci toxických psychóz vychází do určité míry z osobnosních rysů, z úzkostí a strachů reálného života, jen se jakoby znásobují. Nejčastěji mají formu paranoidně-perzekučních bludů, žárlivecké bludy - jako u Vašeho přítele - jsou také velmi časté. Psychóza může probíhat i týdny po poslední aplikaci drogy! Po odeznění toxické psychózy bývá slušný náhled na proběhlý stav. Ovšem s přihlédnutím k osobnostním rysům, jak uvedeno výše. I po vyléčení se mohou (a velmi rády!) bludy vracet - nejčastěji s aplikací další drogy, někdy však také při nadměrné zátěži, psychické i fyzické (např. po horečnatých onemocněních). Bohužel, někdy toxická psychóza (zvláště opakovaná) otevře v mozku jakousi "Pandořinu skříňku" a stav se stává trvalým, např. onemocněním ze spektra schizofrenie.

5.11.2012

Dobrý den, zjistila jsem že muj mladší bratr je zavislí na marihuane a před pár mesíci se k tomu pridal pervitin. Sam se mi s plačem priznal pred pul rokem že byl zavislí ale že toho nechal, přestal se stýkat s kamarády kteří mu drogu dodávali ale ted vše začalo nanovo. Snažím se sním o tom mluvit, ale nepomáhá to, rodicum o tom rict nechci, mam strach ze by ke me stratil duveru ale ted jsem opravdu v koncích a nevim jak mu pomoct. Jeho bratranec si kvuli pervitinu totálne zmastil zivot, vyhodili ho z vysoké skoly, zhubnul na 55 kilo a je z nej totální troska ktera krade. Nechci at tak muj bratr dopadne. Muzete mi prosím poradit jak mam tuto situaci resit?? Predem vam mockrat dekuji. S pozdravem Stepanikova

Odpovídá MUDr. Marián Koranda
15.11.2012

Dobrý den, Nikolo, jako již mnohokráte v rámci poradny musím odpovědět, že základem všeho je rozhodnutí samotného pacienta-uživatele, zda chce či nechce drogy brát. Pokud se rozhodne pro změnu svého života, můžete mu pomoci najít kontakt na odborníka (psychologa, psychiatra, K-centrum apod.), ke kterému by Váš bratr přišel na první vyšetření či pohovor. Pravděpodobně by měl projít detoxifikační léčbou, poté asi i následnou péčí cca. 2-měsíční v psych. léčebně. Snažte se s ním zachovat komunikaci, je-li ještě nezletilý, měli by být informováni i rodiče a zintenzívnite tak tlak na bratrovu léčbu. Pokud však máte tendenci bratrovi pouze pomáhat krýt jeho abúzus, dodat mu servis (jídlo, hygienu atd.), aniž by to bylo podmíněno režimovými opatřeními a jasnými cíli směřujícími k léčbě, stáváte se spolupachatelem jeho drogových eskapád.


Nalezeno 466 záznamů z celkového počtu 466, zobrazeny 326. - 330.