Počet závislých žen raketově stoupá – v ohrožení jsou i jejich děti!
Holdování alkoholu, kouření tabáku nebo užívání omamných látek bývalo výsadou mužské části populace. V současnosti však podle statistik vzrůstá počet závislých žen. Vzestup se bohužel týká i těch, které očekávají narození potomka.
Z drogové závislosti se léčí více mužů než žen. To je pravda. Na druhou stranu počet závislých žen raketově stoupá. Příkladem může být užívání heroinu. Závislost na této droze byla doménou mužů, v posledních letech však odvykací léčbu vyhledává v podstatě stejný počet žen. V neprospěch žen mluví i následující fakta:
- návykové látky začínají užívat kvůli závažnějším – ve srovnání s muži – tělesným, psychickým nebo sociálním problémům,
- závislost se u nich rozvíjí rychleji než u mužů,
- více než muži vyhledávají pomoc při závislosti na sedativech.
Závislost a těhotenství
Mnoho drogově závislých žen, které jsou těhotné nebo pečují o malé dítě, nevyhledá léčbu nebo ji předčasně ukončí. Důvodem bývá strach, že jim úřady dítě odeberou nebo že se o něj během léčení nebudou moci postarat. Léčba drogové závislosti už v těhotenství je přitom nadmíru důležitá. Užívání návykových látek totiž může způsobit závažné poškození rostoucího plodu (vrozené vady) nebo i jeho úmrtí.
V případě silné závislosti se po porodu může u dítěte objevit takzvaný abstinenční syndrom. Jeho léčba vyžaduje přípravu monitorovaného lůžka a potřebných léků již před porodem.
Kojenci s „absťákem“
Novorozenecký abstinenční syndrom postihuje především děti matek závislých na heroinu a jiných opioidech. Po přestřižení pupeční šňůry se u novorozenců rozvíjejí závažné příznaky z odnětí drogy. Patří mezi ně:
- nespavost,
- křeče,
- podrážděnost,
- poruchy dýchání,
- poruchy příjmu potravy,
- průjmy,
- nadměrné pocení.
Gravidní ženy by proto měly již během těhotenství podstoupit substituční léčbu. I v případě odvykací terapie po porodu je však nutné dlouhodobě sledovat zdravotní stav dítěte. Proč? Protože léky užívané při substituční léčbě mohou přecházet do mateřského mléka a vyvolat u dítěte příznaky otravy.
(holi)
Zdroj:
www.drugabuse.gov