Závislost na kokainu může zabíjet
Kokain pro svoji vysokou cenu a kvalitu bývá označován jako kaviár mezi drogami. Je užíván zejména vyšší společenskou vrstvou a představuje typickou party drogu. Ve Spojených státech je zodpovědný za víc návštěv lékařské pohotovosti než jakákoliv jiná ilegální droga.
Místo euforie paranoia
Kokain se extrahuje z listů jihoamerického keře Erythroxylum koka. Odlišnými chemickými procesy lze získat dvě varianty drogy: buď bílý prášek, který je obvykle šňupán, ale lze ho aplikovat i nitrožilně, nebo crack, který se kouří. Nejčastějšími uživateli kokainu jsou mladí muži mezi 18 a 25 lety. Účinky drogy nastupují velmi rychle a trvají v řádu desítek minut. Dotyčný cítí příval energie, dostaví se euforické dojmy, zvyšuje se sexuální touha, mizí zábrany a potřeba jíst. Užití kokainu však může být spojeno také s velmi nepříjemnými pocity a stavy, jako jsou:
- podrážděnost,
- paranoia,
- silná úzkost,
- agitovanost a neklid.
Infarkt hrozí i mladým a zdravým
S braním kokainu se pojí nemalá zdravotní rizika. Nejzávažnější je nebezpečí fatálního předávkování a náhlá smrt v důsledku srdeční arytmie, infarktu myokardu či mozkové příhody. K těm může docházet i u mladých a doposud zcela zdravých lidí. Mezi další zdravotní komplikace patří
- výskyt epileptických záchvatů,
- vznik žaludečních vředů,
- selhání ledvin,
- poškození nosní přepážky (při kouření cracku také plic).
Pravidelné užívání kokainu vyvolává vznik psychické závislosti, přičemž ta je někdy v literatuře označována za vůbec nejsilnější. Touha po droze přetrvává několik měsíců, v některých případech i let od poslední dávky. Ukončení pravidelného užívání kokainu bývá spojeno s pocity únavy, úzkostmi, depresivními stavy a někdy i sebevražednými myšlenkami. V takovém případě je namístě pomoc odborníka, který se zabývá léčbou závislosti na psychoaktivních látkách.
(veri)
Zdroj:
www.webmd.com