Extáze – nejen droga lásky
Každá lidská bytost má tendence vyhledávat potěšení. Některé cesty mohou být ale docela riskantní. Jako například konzumace extáze, tzv. drogy lásky. Vše o ní vám prozradí následující řádky.
Každá lidská bytost má tendence vyhledávat potěšení. Některé cesty mohou být ale docela riskantní. Jako například konzumace extáze, tzv. drogy lásky. Vše o ní vám prozradí následující řádky.
Kdysi byla legální
Odborně se jedná o účinnou látku MDMA (3,4-methylenedioxy-methamphetamin), která byla poprvé syntetizována v roce 1913. Měla pomáhat při různých dietních programech, a to i přesto, že se vyskytly určité vedlejší účinky. „Rekreačně“ byla droga poprvé použita mladými lidmi v 80. letech. V USA byla možná její legální konzumace až do roku 1985, kdy byla zakázána a přiřazena do kategorie nebezpečných narkotik, podobně jako heroin a kokain.
Barevná tabletka
MDMA je syntetická psychoaktivní droga jak se stimulačními účinky, tak i s halucinogenními. Na trh se dostává v různých formách, mimo jiné jako krystalky či prášek, ale nejčastěji se s ní setkáme v podobě drobných barevných tablet s malým obrázkem („E“, kladivo, holubice, diamant). Někdy mohou tyto prášky obsahovat i příměsi jiných drog, jako například heroinu.
Jak působí
Po požití MDMA se mohou ihned vyskytnout některé vedlejší účinky:
- nevolnost,
- sucho v ústech,
- zvýšený krevní tlak.
Průměrná doba působení, po kterou je droga plně účinná, je od 3 do 4 hodin. Extáze jako stimulant zvyšuje aktivitu mozku a způsobuje obrovské uvolnění dopaminu a serotoninu (látky zodpovědné za náladu, spánek, paměť, vnímání bolesti, chuť k jídlu a libido) – to vede k euforii následované pocitem klidu. Většina lidí tvrdí, že jsou pak více společenští a lépe vnímají své okolí.
Na co si dát pozor
Vysoké dávky drogy však mohou způsobit úzkost, paniku, zmatenost až různé formy deprese. Navíc je důležité být ve střehu při následujících stavech:
- zvýšené pocení,
- křeče v končetinách i v zádech,
- zvláštní emoční reakce a závratě,
- náhlá únava či podrážděnost,
- nemožnost močení, moč je příliš koncentrovaná,
- zvracení, slabost, extrémní bolesti hlavy.
Smrtelná dehydratace
Překvapivě riziko úmrtí po požití extáze je stále velmi nízké a je podobné jako při krátké projížďce autem. Nejvíce úmrtí na MDMA bylo způsobeno dehydratací – droga totiž ovlivňuje regulaci tělesné teploty a v kombinaci s horkým vzduchem v klubech může dojít k nebezpečnému přehřátí. Extáze také působí na hypotalamus a zvyšuje uvolňování antidiuretického hormonu, který působí na ledviny, snižuje vylučování vody z těla a výrazně ztěžuje močení.
Dlouhodobé účinky
Pravidelné užívání MDMA může způsobit poškození mozku spojené se zvýšeným rizikem duševních chorob, například deprese. Bylo prokázáno, že droga je toxická vůči neuronům a může permanentně zničit produkci serotoninu v mozku. Dlouhodobě extáze působí škodlivě i na játra a ledviny. Nezpůsobuje sice fyzickou závislost, ale psychologickou ano. U někoho může být pak velmi těžké se jí zbavovat. Při opakovaném užívání velmi rychle navíc stoupá tolerance na drogu a uživatel musí neustále zvyšovat dávky.
(cabi)
Zdroj: www.askmen.com