Jak pomoci závislému? Buďte oporou, ale neobětujte se

Na rozdíl od fyzicky nemocných si lidé trpící závislostí často nechtějí připustit svůj problém. Zavírají oči i před riziky, která z užívání návykových látek plynou. Jak můžete takovému člověku podat pomocnou ruku?

Jak pomoci závislému? Buďte oporou, ale neobětujte se

Než začnete cokoli podnikat, je dobré zopakovat si pár pravidel:

  1. Za uzdravení je zodpovědný závislý, ne vy.
  2. Ten, komu chcete pomoci, si nejprve musí svůj problém uvědomit a chtít ho řešit.
  3. Stanovení reálných cílů a hranic pomoci ochrání nejen vás. Pokud sami nebudete v psychické pohodě, těžko budete oporou někomu dalšímu.

Nejdřív si promluvte

  • Začněte obyčejným rozhovorem z očí do očí. Přátelská rozmluva je méně zastrašující než nátlak skupiny.
  • Vyhraďte si čas, najděte místo, kde vás nikdo nebude rušit.
  • Snažte se hovořit klidně, nezvyšujte hlas, nevyjadřujte rozhořčení.
  • Zapomeňte na výčitky. Místo toho projevte své obavy s pochopením a soucitem. Pro závislého je snazší přijmout váš strach než výčitky.
  • Ujistěte se, že je závislý připraven vám naslouchat. Pohovořte si o nepříjemných situacích, které souvisely se závislostí a ovlivnily přímo vás.
  • Pokud je závislý ochoten vyslechnout váš názor a obavy, zaveďte řeč na možnost odborné pomoci.
  • Jestliže se stáhne a zaujme obranný postoj, rozhodně ho nezastrašujte a nehrozte mu. Dejte mu čas a přizvěte na pomoc další členy rodiny a přátele. Udělejte to, zvlášť když závislému hrozí v souvislosti s drogami vážné nebezpečí nebo když naprosto ignoruje veškeré nabídky pomoci.

Zapojte členy rodiny a přátele

Uspořádejte schůzku, kam pozvete lidi, kteří mají o daného člověka starost a chtějí mu pomoci. Vše by se mělo odehrávat v místě, kde se závislý cítí bezpečně, ve známém prostředí. Dejte mu volnost, nezamykejte ani mu nijak jinak nebraňte v odchodu.

Když dorazí, vysvětlete mu, že jste všichni znepokojeni jeho chováním. Mluvte jednotlivě o tom, jak se vás jeho chování dotýká. Povzbuďte ho, když o vás projeví zájem. Rozveďte diskuzi na další možné důsledky užívání drog. Informujte ho o možnostech léčby. Je-li ochoten, navštivte s ním odborníka. Jestliže i nadále pomoc odmítá, nechte ho odejít. Nemůžete ho nutit k léčbě proti jeho vůli.

Podpora blízkých je zásadní

Pokud závislý člověk souhlasí s léčbou, rozhodně pro vás všechno nekončí, ba naopak. Vaše podpora je zásadní.

  • Navštěvujte ho, posílejte mu balíčky, podílejte se na léčbě. Nabídněte pomocnou ruku, buďte ochotní.
  • Vytvořte pevné zázemí. Neberte ale veškerou zodpovědnost na sebe, závislý se musí naučit být zodpovědný za své činy.

Vaše snaha může opravdu hodně pomoci. Nic se však nesmí přehánět. Je důležité nastavit si hranice. Pokud závislý odmítne jakoukoli pomoc, dejte mu najevo, že s tím nesouhlasíte. Možná budete muset kontakt ukončit v rámci zachování vlastního duševního zdraví a emoční pohody. Nevyčítejte si to. Závislý třeba potřebuje klesnout ještě hlouběji, aby se mohl odrazit ode dna, uvědomil si svůj problém a chtěl se léčit.

(dos)

Zdroj: www.healthline.com/health/addiction/helping-an-addict

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 54
Sdílení a tisk

Čtěte také