Ztraceni ve světě drog? Pomohou vám specializovaná centra

Dlouhodobé užívání drog zdaleka nepoškozuje jen zdraví závislé osoby. Narušeny jsou ve většině případů také rodinné a obecně mezilidské vztahy, potíže vznikají také v zaměstnání. Závislost na návykových látkách je natolik složitým problémem, že jeho řešení obvykle vyžaduje podporu více odborníků různých oborů. Pomoci mohou organizace a zařízení specializovaná právě na drogovou problematiku.

Ztraceni ve světě drog? Pomohou vám specializovaná centra

Pomoc pro rodiče i odborníky

Po roce 1989 začala také v naší zemi vznikat zařízení, která se zaměřují na prevenci a léčbu závislostí, ale také usnadnění návratu svých klientů do normálního života. Služby, které tato zařízení nabízí, jsou určeny pro drogově závislé, jejich blízké, ale také profesionály. K dispozici jsou zdravotně sociální služby, poradenství a informační služby.

V terénu či ordinaci

Pomoc drogově závislým je nabízena formou terénních programů, ústavní a ambulantní péče, ale také denních stacionářů, doléčovacích center či terapeutických komunit. Speciální péče je věnována určitým vyhraněným skupinám, jako jsou matky s dětmi či osoby v konfliktu se zákonem.

Kontaktní centra

Kontaktní centra zaměřená na drogovou problematiku jsou typicky nízkoprahová. To znamená, že je lze navštívit doslova přímo z ulice bez jakéhokoliv doporučení. Služby, které nabízejí, jsou poskytovány bezplatně. Patří mezi ně:

  • navázání kontaktu s uživateli drog a vytvoření vzájemné důvěry,
  • změna rizikových vzorců chování klientů, jako je sdílení náčiní používaného k aplikaci drog, nechráněný sex apod.,
  • pomoc klientům získat, udržet a pokud možno posílit motivaci k dalšímu postupu v léčbě směrem k abstinenci,
  • zajištění podmínek potřebných k „přežití“, tedy zabezpečení základních zdravotních a hygienických služeb, pracovní programy apod.,
  • základní zdravotní ošetření a testy na infekční nemoci,
  • pomoc rodinám či jiným blízkým osobám uživatelů drog,
  • krizová intervence, což je psychoterapeutická podpora a pomoc v přímém kontaktu nebo po telefonu zaměřená na akutní potíže postiženého nebo jeho blízkých v naléhavých krizových situacích, jako je například sebevražedný pokus nebo předávkování drogou,
  • sociální a trestněprávní poradenství,
  • zvýšení informovanosti klientů, odborné i laické veřejnosti.

Hledáte-li pomoc pro sebe či svého blízkého, nejjednodušší cestou je návštěva nejbližšího kontaktního centra. Školení odborníci vám zodpoví vaše otázky a doporučí další postup. Seznam center naleznete zde: http://www.substitucni-lecba.cz/kde-najit-pomoc.

(veri)

Zdroj: www.sananim.cz

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 1
Sdílení a tisk

Čtěte také