Opilé dítě – co teď a co potom

Konec školního roku, prázdniny nebo třeba jen pěkný, slunečný den svádějící k posezení na zahrádce restaurace. Kdykoli se může stát, že vaše dítě přijde domů takříkajíc v povznesené náladě díky nemírnému požití alkoholických nápojů.

Opilé dítě – co teď a co potom

Konec školního roku, prázdniny nebo třeba jen pěkný, slunečný den svádějící k posezení na zahrádce restaurace. Kdykoli se může stát, že vaše dítě přijde domů takříkajíc v povznesené náladě díky nemírnému požití alkoholických nápojů. Ačkoli je podávání a prodej alkoholu v České republice zákonem zakázán osobám do 18 let věku, není výjimkou, že se opije třeba jedenáctileté dítě.

V takové situaci vyvstává otázka, jak se zachovat. V první řadě je třeba zachovat chladnou hlavu a odhadnout, nakolik je opilost dítěte silná. Napomůže tomu jak zjištění, jaké množství a druh či druhy alkoholických nápojů dítě zkonzumovalo, případně jestli kromě alkoholu požilo i jiné drogy, tak to, jak se dítě chová.

  • Nejistá chůze,
  • špatná artikulace,
  • hlasité výkřiky nebo zpěv,
  • neohleduplné chování vůči okolí

– to všechno mohou být příznaky opilosti. Takový stav může prozrazovat i stav až otravy alkoholem, kdy hrozí zástava dýchání a poškození metabolických funkcí. Riziko otravy alkoholem je ještě vyšší, jestliže dítě pospává a je unavené, není schopno samostatně stát nebo sedět či zvrací.

Dítě s otravou alkoholem odvezte k lékaři

Jakmile pojmete podezření, že by dítě mohlo být ohroženo otravou alkoholem, je bezpečnější svěřit ho do péče zdravotnického zařízení. První pomoc proti otravě spočívá ve vyvolání zvracení, aby se tělo zbavilo nevstřebaného alkoholu. Pokud je dítě bezpečně při vědomí, můžeme po doušcích podat vodu k doplnění chybějících tekutin. Dítě nespouštíme z dohledu.

Důvody k opilosti mohou být kamarádi i malá sebedůvěra

Po vystřízlivění je třeba s dítětem promluvit o nebezpečích konzumace alkoholu a drog. Abyste pokud možno mohli cíleně zapůsobit proti konzumaci alkoholu dítětem, je výhodou zjistit, proč se dítě opilo, a tyto důvody s ním v klidu a bez přehnaných emocí probrat. Někdy k pití vede strach dítěte nebo snaha vytáhnout se před ostatními vrstevníky. Zejména v těchto případech je třeba budovat v dítěti zdravou sebedůvěru a důvěru v rodinu s jistotou, že se rodina dítěte nezřekne, i když nesplní všechna očekávání nebo jinak "selže".

Před dítětem bez sklenky

Jelikož "příklady táhnou", nemělo by se před dítětem pokud možno popíjet. Aby se dítě dostalo do co nejmenšího kontaktu s alkoholem a aby nevznikaly důvody pro jeho konzumaci, je vhodné pomoci mu s organizací volnočasových aktivit. V některých případech, zejména jestliže dítě popíjí alkohol opakovaně, může být nutná spolupráce se školou či konzultace v pedagogicko-psychologické poradně.

(zak)

Zdroj:
alkoholismus.zbynekmlcoch.cz
Děti a alkohol na www.alkoholismus.cz – MUDr. Zbyněk Mlčoch

Líbí se Vám tento článek?
Počet hlasů: 0
Sdílení a tisk

Čtěte také